Patiesība par to, kādēļ nekad nedrīkstētu aizpogāt žaketes apakšējo pogu… (+foto)

Žakešu nēsāšanas etiķete: “Reizēm, vienmēr, nekad” – reizēm vajag aizpogāt augšējo pogu, vienmēr vidējo un nekad – apakšējo. Ja žaketei ir divas pogas – tad vienmēr aizpogāt vajadzēs vien augšējo. Tas pats nosacījums attiecās arī uz vestēm: apakšējai pogai vienmēr vajadzētu būt atpogātai. 

Tas ir nemainīgs vīriešu modes standarts (sievietēm reizēm ir pieļaujama apakšējās pogas aizpogāšana). Vīriešu uzvalku dizaineri bieži pat veido žaketes un vestes speciāli, lai ar atpogātu apakšējo pogu tās izskatītos daudz pievilcīgāk.

Nevar nepiekrist, ka tas ir visai dīvains noteikums – kam dēļ vispār vajadzētu to pogu, ja to nekad neaizpogā? No kurienes nāca šī tradīcija? Atbilde meklējama kādā pagātnes notikumā, kas saistīta ar karali Eduardu VII, kurš bija apaļas miesas būves cilvēks. Kad Eduards VII bija vēl Velsas princis, bet žaketes tik tikko tikai sāka parādīties modē, veste bija pa šauru nākotnes karalim, un tādēļ viņš neaizpogāja apakšējo pogu – lai veste viņam labāk piestāvētu. Lai izrādītu cieņu savam karalim visi padotie – tālāk arī visi pārējie Anglijas iedzīvotāji un kolonisti pārtrauca aizpogāt apakšējo pogu.

GQ žurnāla Redaktors Džonsons uzskata, ka “Eduarda Teorija” ne vienmēr tiek nopietni uztverta, taču britu modes vēsturnieki uzskata to par neapstrīdamu faktu. Būtībā Eduards vestes vai žaketes apakšējās pogas neaizpogāja dažādu iemeslu dēļ. Žaketes no apakšas atpogātas, jo tā aizvietoja apģērbu, kas ir paredzēta jāšanai.

Saskaņā ar Oksfordas nacionālās biogrāfijas vārdnīcu, Eduards slavu guva savas “leģendārās” apetītes dēļ un tikpat kā no intereses pret vīriešu modi. Pēc sera Amisa domām, ar šo tradīciju – atpogāt apakšējo vestes pogu – tas ir mūsu sava veida pienākums. Viņš turēja atpogātu vestes apakšējo pogu tādēļ, ka viņam bija problēmas ar lieko svaru, bet pārējie kopēja viņa stilu. Šai modei sekoja visa britu impērija, bet ne amerikāņu kontinents. Taču šodien apakšējās pogas atpogāšana tiek uzskatīta par normu arī Amerikā. 

Šodien žaketēm parasti ir tikai divas pogas, taču ir varianti arī ar trim. Jebkurā gadījumā vispareizākais ir sekot karaļa Eduarda priekšrakstam un atstāt apakšējo pogu “neaizspogātu”.

 

Avots: vmirechudes.com

 

 

Pievienot komentāru